اطلاعات شهر:

اراک یکی از کلانشهرهای ایران و از بزرگترین شهرهای مرکز ایران و مرکز استان مرکزی است. جمعیت اراک در سال ۱۳۹۰ خورشیدی برابر با ۵۲۶٬۱۸۲ نفر بوده که از این نظر قطب جمعیتی استان مرکزی و چهاردهمین شهر پرجمعیت ایران به حساب می‌آید. 

اراک از شهرهای صنعتی ایران است که از لحاظ گوناگونی محصولات صنعتی، نخستین، از لحاظ وجود صنایع مادر، دومین و به‌طور کلی یکی از چهار قطب صنعتی کشور محسوب می‌شود. این شهر به واسطه وجود صنایع مادر، تولید ۸۰٪ تجهیزات انرژی کشور، وجود بزرگ‌ترین کارخانه تولیدکننده آلومینیوم کشور، بزرگ‌ترین ماشین‌سازی کشور، بزرگ‌ترین واگن‌سازی و لوکوموتیوسازی خاورمیانه، بزرگ‌ترین کمباین‌سازی خاورمیانه،بزرگ‌ترین تولیدکننده ماشین‌آلات راه‌سازی در خاورمیانه، بزرگ‌ترین تولیدکننده بنزین کشور و بزرگ‌ترین صنایع معدنی کشور، به‌عنوان پایتخت صنعتی ایران شناخته شده‌است.

از لحاظ گردشگری، قدمت بیشتر بناهای تاریخی اراک به دوره قاجار (فتحعلی شاه) بازمی‌گردد. از مهم‌ترین صنایع دستی شهر، قالی اراک است که در گذشته اهمیت و اعتبار فراوانی داشته‌است و رقیب قالی کرمان بود.از جمله سوغات اراک می‌توان به فتیر، ترخینه، باسلوق، کشمش سبز، صابون محلی، انگور، شیره انگور و گوش فیل اشاره کرد.

اطلاعات دانشگاه:

دانشگاه اراک یکی از دانشگاه‌های بزرگ ایران و دانشگاه دولتی شهر اراک زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. موقعیت مکانی این دانشگاه به گونه‌ای است که به دو دانشگاه مجزا، در دو پردیس دانشگاهی تقسیم گردیده است. (پردیس سردشت و پردیس مرکزی) ۳ دانشکده این دانشگاه : دانشکده‌ی علوم پایه، دانشکده‌ی فنی‌مهندسی و دانشکده‌ی علوم ورزشی در شهرک دانشگاهی (پردیس سردشت) واقع در کمربندی اراک در منطقه‌ای بین سردشت و سنجان واقع شده که در این شهرک دانشگاهی تمام امکانات تخصصی مرتبط با هر رشته فراهم می‌باشد. پردیس مرکزی که همان دانشگاه قدیمی شهر اراک به‌حساب می‌آید و محل آغازین فعالیت کل دانشگاه از سال ۱۳۵۰ در این پردیس بوده است در مرکز شهر و در کنار پارک امیرکبیر قرار دارد و ۴ دانشکده دیگر این دانشگاه : دانشکده‌ علوم انسانی ، ادبیات و زبان‌های خارجی ،دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی و دانشکده حقوق و علوم اقتصادی در این مکان قرار دارند.دانشکده هنر نیز از سری دانشکده های نوپای این دانشگاه است که هم اکنون در ساختمان قبلی(پروفسور حسابی_مرکز مشاوره) مشغول فعالیت میباشد وزیر نظر پردیس مرکزی دانشگاه است